Gebelikte Burun Kanamaları

HAMİLELİKTE BURUN KANAMASI

Hamilelikte burun kanaması neden olur?

Gebelikte artan östrojen hormonu burun mukoza epitelinde şişkinlik ve beraberinde damarlanma artışına neden olur. Ayrıca tüm vucutta bulunan kan miktarının ve kan akımı da artar.Böylece en ufak bir travmayla bile Kan damarlarında hafif bir zedelenme sonrası burunda kanama ortaya çıkabilir. Kanama aralıklı olarak tekrar edebilir.

Sigara ve alkol kullanımı olan gebelerde, burun kuruluğu olan gebelerde, beslenme bozukluğu olan gebelerde ve bağışıklık sistemi düşük olan gebelerde burun kanamaları dah fazla görülür.

Hamilelikte burun kanaması durumunda neler yapabiliriz?

Burun kanaması gebelikte oldukça sık görülen bir durumdur. Böyle bir durum olduğunda panğe kapılmadan öncelikle burunun temizlenmesi sağlanmalıdır. Bu işlem yapılırken damarlarda büzücü etki yaratması için soğuk su tercih edilmelidir. Gebe oturtulmalıdır. Baş arkaya doğru eğdirilmemelidir.Baş öne doğru eğilmeli ve burun kanatlarına birkaç dakika boyunca bastırılarak basınç uygulanmalı yani bir nevi tampon yapılmalıdır.

Mümkünse kan basıncı ölçülmelidir. Kanam durudktan sonra burun travmatize edilmemeli ve hemen temizlemeye uğraşmamalıdır. Bu önlemlere rağmen devam eden kanamalarda bir KBB uzmanına görünülmelidir.

Hamilelikte burun kanamasını önleyebilir miyiz?

gebelik döneminde burun kanamalarını önlemek için Burunun kuruması önlenmelidir. Bu nedenle gebenin bol su tüketmesi sağlanmalıdır. Bu da yaklaşık olarak 3 lt civarında sıvı alımını gerektirir. Bol sebze, meyve tüketimi önerilmelidir. Burun kuruluğna neden olabilen sigara kullanılmamalıdır. Havasız ortamlarda kalmamamy özen gösterilmelidir.

Burun temizliği nazikçe yapılmalı ve travmatize etmeden temizlenmelidir.

Hamilelikte burun kanaması nasıl tedavi edilir?

Gebelite görülen burun kanamaları çoğu kez evde tedavi edilebilien ve oldukça sık rastlanan durumlardır. Burunda pek çok küçük damar bulunur ve bunlar en ufak bir darbeyle kanayabilecek kadar hassastır. Kanamalar burnun ön tarafından ya da arka tarafındankaynaklanır. Ön kısımdan olan burun kanaması genellilkle gebelik ve buna bağlı oluşan kuruluk, alerji, nezle ya da ufak bir yaradan dolayı olabilir ve hafiftir. Birkaç saniye ile dakika arasında değişen sürelerde olabililer.Genellikle evde tedavi edilebilir. Oturtulan gebe başı öne gelecek şekilde burun kanatlarına birkaç dakika basınç uygulanarak kanamanın durması sağlanabilir. Burun kanamalarının diğer nedenleri olabilen , yüksek tansiyon, tümör ya da ilaç kaynaklı olabilecek burun kanamaları tıbbi müdahale gerektirebilecek, ciddi kanamalardır.