Hamile Kalmaya Karar Verdiğinizde

Hamile kalmaya karar verdiğinizde

Hamile kalmadan önce nelere dikkat etmelisiniz, neler yapmalısınız bu yazıda bulabilirsiniz.

Gebelik öncesi muayene

Anne olmaya karar verildiğinde ilk yapılması gereken gebeliği takip etmesi istenilen hekim ile temasa geçmek, randevu almak ve muayeneye gitmektir. Bu ziyaret esnasında hekim kişinin genel sağlık durumu hakkında bilgi sahibi olur ve gebelik ile ilgili yaşam şeklindeki bazı değişiklikler ile ilgili plan yapar.
İlk muayenede detaylı bir fizik inceleme yapılmalıdır. Gebelik esnasında gelişmekte olan bebeğe olumsuz etkileri olabilecek bazı enfeksiyonlara karşı bağışıklık olup olmadığı araştırılmalıdır. Eğer kişi bağışık değilse gebelikten en az 3 ay önce aşı yapılmalıdır.

Kişinin kronik bir rahatsızlığının olup olmadığı son derece önemlidir. Şeker hastalığı ya da yüksek tansiyon gibi bazı önceden bilinen hastalıklar kontrol altına alınmalıdır.

Düzenli ya da düzensiz kullanılan ilaçlar hekim ile tartışılmalı, bunların gebeliğe ve bebeğe olan etkileri sorgulanmalıdır.

Hem anne hem de baba adayının aile geçmişleri sorgulanmalı, soylarında genetik geçiş gösteren herhangi bir anomali ya da hastalığın olup olmadığı araştırılmalıdır. Bu tür bir problem varlığında hekim gebelik öncesi genetik danışma isteyebilir.

Gebeliğe hazırlıkGebelik ve anne olma heyecanı sağlıklı bir yaşam için mükemmel bir motivasyon aracıdır. Bu kararı veren pekçok kadın olumsuz bir takım alışkanlıklarını kendi isteği ile değiştirmekte, pek çoğunun eşi de ona destek olmaktadır. Sonuç daha sağlıklı bireyler vdaha sağlıklı aileler olarak karşımıza çıkmaktadır.

Sigara:

Sigarayı bırakmak için anne olmayı istemekten daha iyi bir sebep olamaz. Sigara kadında yumurta, erkekte sperm sayı ve kalitesini azalttığından gebe kalmada güçlüğe neden olabilir. Sigara içen gebelerin bebekleri düşük doğum ağırlıklı olabilmekte, bu kadınlarda düşük ya da erken doğum daha sık görülmektedir. Yeni yayınlanan bir çalışmada gebelikleri boyunca sigara kullanan kadınlardan doğan erkek çocukların ileriki yaşamlarında suç ve şiddete olan eğilimlerinin artmış olarak bulunması ilginçtir.

Alkol:

Benzer şekilde alkol de gebe kalma şansını bir miktar azaltır. Anne karnında alkole maruz kalan bebeklerde uzun dönemde zeka gerilikleri, öğrenme bozuklukları, davranış bozuklukları görülebilir. Yine yapılan bir çalışmada haftada 1-5 kez alkol kullanan kadınların hiç kullanmayanlara göre daha zor gebe kaldıkları saptanmıştır. Alkol erkekde de sperm sayısı ve kalitesini azaltır. Düzenli alkol kullanımı dışında arasıra kullananlarda ( sosyal içiciler) alkolun zararlı bir etkisi izlenmemiştir.

Beslenme:

Gebelikte olduğu gibi gebe kalmaya karar verildiğinde de beslenme son derece önemlidir. Suni tatlandırıcılar, kafein gibi pekçok maddenin kullanımı azaltılmalıdır. Ancak Kafeini azaltmak bazen yanlış anlaşılmakta ve gebelere 1 fincan kahve bile çok görülmektedir. Oysa kafeinin bebeğe zararlı olabilmesi için günde yaklaşiık 7 fincanlık ölçüde tüketilmesi gereklidir. Elbette herşeyin fazlası zarardır. Ölçüsünde olursa sorun yok.
Kilo fazlalığı varsa bunları vermek için en iyi dönem gebelik öncesidir. Çünkü gebelikte diet önerilmez.
Gebe kalmadan önce günlük Folik asit takviyesi faydalı olabilir. Günde alınan 400-800 mikrogram folik asit bebekdeki merkezi sinir sistemi anomalilerini %50ye yakın oranda azaltır. Folik asidin düşük olasılığını da arttırdığına dair araştırmalar mevcuttur.Ancak anne adayı daha önce nöral tüp defektli bir çocuk doğurmuşsa folik asit takviyesi daha yüksek miktarda olmalıdır.

Stress:

Yapılan bir araştırmada infertilite tedavisi gören kadınlarda stres gidermek maksadı ile meditasyon yapanlarda gebeliklerin daha kolay elde edildiği sonucuna varılmıştır. Biz de kendi takip ettiğimiz hastalarda bunu çok görmekteyiz, ne zamanki gebe kalamama stresi biter, o zaman gebelik oluşur.Bu nedenle gebelik planlayan çitler: muayene bulgularınız normal ve yaşınız genç ise lütfen endişe etmeden bir süre düzenli ilişkide bulunarak bekleyin.

Gebe kalınıp kalınamayacağı önceden bilinemez.Hiçbir hekim ya da kişi, hiçbir kimseye çocuğun olur ya da olmaz diye garanti veremez. Tabii ki bunun istisnaları vardır. Rahimi ya da testisleri olmayan bireylerden oluşan çiftlerde doğal olarak gebelik olmaz.

Gebe kalmaya karar verildiğinde doğal olarak ilk yapılacak şey korunmayı bırakmaktır. Uygulanan yönteme bağlı olarak üreme yeteneğinin geri dönmesi 0-3 ay kadar sürebilir.
Gebe kalmak için en uygun dönem 28 günde bir adet gören kadında kanamanın başlangıcından itibaren 12-18. günlerdir.
Gebe kalma şansını arttırmak için düzenli bir cinsel yaşam ( 2 günde 1 cinsel ilşki) faydalı olur. Bu şekildeki çiftlerin %75i  6 ay içinde gebelik elde eder. Korunmasız ve düzenli bir ilişki ile bir çiftin 1 sene sonunda gebe kalma şansı yaklaşık % 80-85 dir.Çiftlerin %15 inde 1 yılın sonunda gebelik olmaz. Bu çiftlerin infertilite araştırılması açısından hekime müracaatı gerekir. Ancak anatomik olarak hiçbir problem olmasa bile bazı vakalarda açıklanamayan kısırlık olduğu unutulmamalıdır.