Kızlık Zarı – Hymen Tamiri

KIZLIK ZARI (HYMEN)

Vajina girişini kısmen örten bir mukoza plikası olan hymen: anatomik olarak vestibilum vajina ile vajina arasında yer alır. Ortasında bulunan açıklıktan adet kanı ile rahim salgıları dışarıya ulaşır. Kızlık zarı kişiden kişiye doğuştan farklı olabileceği gibi, yaşa, doğum olup olmamasına ve cinsel deneyime göre de çok farklı şekillerde olabilir.

Yarımay şeklinde ise Hymen Semilunare, halka şeklinde ise Hymen Annulare, kalbur gibi delikli ise Hymen Cribriformis, her iki tarafta açıklık var ve ortada bir bölme şeklindeyse Hymen Septate isimlerini alır. Anüler hymen (yuvarlak halka) en sık görülen hymen şeklidir. Bazen ortasındaki delik çok büyük bir penisin geçmesine rağmen yırtılmayabilir, bu durumda ‘hymen duhule müsait’ denir . Halk arasında ‘esnek zar’ olarak bilinir. Mikriperfore Hymen de ise zarın ortasındaki delik çok küçüktür, adet kanaması olur ancak oldukça ağrılıdır

Hymen ismi Eski yunan evlilik ve düğün tanrısı Hymenaeus dan gelir.
Kızlık zarı isminden dolayı bir zar gibi düşünülse de aslında bir zar değildir. Dış genital organlarıngirişinden itibaren 2-3 cm kadar içerde ve 2-3 mm kalınlığında zarımsı bir doku kıvrımıdır. Kızlık zarının yapısı ve şekli embriyo döneminde belirlenir, her 1000 kadından 1 i kızlık zarı olmadan doğmaktadır. Embriyonel hayatın 6. Ayına kadar burada delik bulunmaz ve hymen perde şeklindedir.Delikler gelişimin daha ileri aşamalarında ortaya çıkarlar. Eğer delikler oluşmazsa buna Hymen İmperferatus (Atresia Hymenalis) adı verilir. Hymenin ortasında delik yoktur ve vagina girişi tamamen kapalıdır. Adet sikluslarının başlaması ile genç kızlarda siklik bir şekilde şiddetli karın ağrılarının olması ve adet olamama şeklinde belirti verir. Bu durumda adet kanı dışarı atılamayacağı için tıbbi müdahale gerekir.

Genellikle kızlık zarı ilk cinsel ilişkide yırtılır ve birkaç parçaya ayrılır. Doğum esnasında bunlar da kaybolur ve yerinde kalan küçük kabartılara caruncula hymenales adı verilir.

Anatomik olarak bilinen bir fonksiyonu yoktur. İlk cinsel ilişkide penisin vajinaya girmesiyle esneyip genişler veya yırtılır ve kanar. Bu nedenle pek çok toplumda kızlık zarı ile kadının bekareti ilişkilendirilir Kızlık zarının yırtılmış olması kadında bekaretin bozulduğunun kanıtı olarak değerlendirilir. Ancak yapılan araştırmalara göre kadınları yarıya yakın bir kısmında ilk cinsel ilişki sırasında kanama olmamakta veya fark edilemeyecek kadar az olmaktadır.
Kızlık zarının şekli tarif edilirken saat kadranı görüntüsü kullanılır. Sırt üstü yatmış hasta da saat 12 üretranın altına, saat 6 anüse yakın bölgedir.

Kızlık Zarı Nasıl Yıtılır?

İlk cinsel ilişki sırasında veya bir travma ile olabilir. Kızlık zarının ortasında adet kananın akmasına izin veren boşluk eğer penisin çapından küçükse penis vaginaya girerken kızlık zarı yırtılır, ancak bu çoğunlukla çok hafif bir kanama ile olur, bazen gözle görülmeyecek kadar az bir kanama olabilir. Hymenin ortasındaki açıklık penis çapından geniş ve ince olduğunda esnek kızlık zarından söz edilir. Bu durumlarda ilk cinsel birleşmede hiçbir kanama olmaz. Malesef bu durum bazen gereksiz yere genç kızların kabusu olabilmektedir.

Masturbasyon sırasında hymen zarar görmez çünkü bu sırada uyarılan klitoris kızlık zarının dışında yer alır.

Kızlık zarının nasıl bozulduğunun anlaşılması mümkün değildir. Ne zaman yırtıldığı konusuna gelince : sadece ilk 3-4 gün içindeki yırtıklar taze yırtık olarak değerlendirilir. Sonrasında ne zaman yırtıldığını anlamak mümkün olmaz.

Kızlık zarının bir tabu olduğu baskıcı geleneklerle yetişmiş ülkelerde vaginismus sıkıntısı da çok fazla görülmektedir. Vaginismus yakınması ile gelenler çoğunlukla kızlık zarında bir sertlik, kalınlık şüphesi ile gelirler. Oysa kızlık zarında bu tip sorunlar çok nadidir, neden çoğunlukla yerleşmiş cinsel ilişki korkusudur.

Kızlık zarı yırtılmadan da gebe kalınabilir. Spermler çok hareketli canlılardır ve özellikle yumurtlama zamanındaki bayanların salgıları spermlerin rahim ağzından kolaylıkla içeri girerek gebe kalınmasına sebep olabilir. Kızlık zarının önemli olduğu toplumlarda bazen bayanlar vajinal penetrasyon olmadan sürtünme yolu ile de gebe kalabilmektedir.. Böyle durumlarda mümkün olduğunca minik çaplı aletler kullanılarak kızlık zarı korunarak kürtaj uygulanabilir. Uygulanamadığı durumlarda kızlık zarının daha sonra tekrar dikilerek tamir edilmesi de mümkün olabilmektedir.

Kızlık zarı dikiminde kullanılabilecek birkaç teknik vardır. Bunlar lokal anestezi veya genel anestezi ile uygulanabilirler.

Kızlık zarının dikimi işlemine Himenoplasti veya Hymen Repair denilmektedir. Birkaç teknikle yapılabilmeke birlikte geçici ve kalıcı olmak üzere 2 şekilde yapılabilir. Kalıcı yöntemde çoğunlukla flap uygulaması yapılır. Fiyatları yapılan işlemin tipine ve uygulanan anesteziye göre değişiklik gösterebilir. Genellikle 20-30 dakika kadar süren bir işlemdir.

Kızlık zarını kişinin kendisinin değerlendirmesi çok zordur çünkü kızlık zarının net görüntülenmesi için çoğunlukla labia adı verilen dudakları dışarı doğru iyice açılacak şekilde çekilmeleri gerekmektedir.

Kızlık zarı muayenesi ve bu durumun raporlandırılmasını isteyen kişilerin adli vaka prosedürlerine göre değerlendirilmeleri gerekir. Bu muayenelerde adli bir gereklilik olmadıkça herhangibir yazılı rapor düzenlenmez ancak kişiye bilgi verilir.