Myom Tedavisi (Submüköz Myom)

Myom Tedavisi (Submüköz Myom)

Myomlar genel olarak rahim içindeki yerleşimlerine göre 3 şekilde adlandırılırlar. Rahiöin iç zarına doğru büyüyen myomlara submüköz myomlar, rahimin kas tabasının içinde büyüyen myomlara intramural, rahimin dış yüzüne doğru büyüyen myomlara ise Subseröz myom adı verilir.

Rahimin içine doğru büyümüş myomlar sıklıkla anormal kanama belirtisi verirler. Adetler normal uzun, bol, parçalı olabilir, bazen adet dışında anormal kanamalar olabilir. Bu tip myomların tanısında ultrason kullanılır. Ultrasonda myomdan şüphelenildiğinde salin histero-sonografi yöntemi ile tanı kesinleştirebilir. Tanı ve tedavisi rahimin aynı bölgesinde yerleşen poliplerle benzerdir. Belirti veren, özellikle kansızlık yapan submüköz myomlar ve polipler histeroskopik yöntemle çıkarılır. Histeroskopik ameliyatlar günümüzde çok sık kullanılan ve submüköz myomlar için ideal ameliyatlardır.Ancak poliplerden farklı olarak özellikle büyük myomlarda (çapı 2 cm’den büyük) histeroskopi öncesi hazırlayıcı tıbbi tedavi vermek gerebilir. 2-3 aylık adetden kesme için yapılacak depo enjeksiyon sonrası (Lucrin depot; Zoladex) hem myom %40’lara varan oranlarda küçülebilir hem de eğer kansızlık (anemi; hemoglobin düşüklüğü) var ise operasyon öncesi ağızdan demir tedavisi ile kansızlık düzeltilmiş olur. Bazen bu tip myomların çıkarılması 2 seansda gerçekleştirilebilir.

Rezekteskop yardımı ile 1 veya 2 seansta myom, tecrübeli ellerde etkin olarak çıkartılabilir. Büyük, rahim içine geniş tabanlı yerleşik myomlarda, ilk cerrahiden 1-2 ay sonra yapılacak 2. bakış histeroskopisinde hem artık kalan myom temizlenmesi hem de ilk cerrahiye bağlı yapışıklık gelişmiş ise düzeltilmesi mümkün olabilir.

Geniş tabanlı, hem rahim içi (submüköz) hem de rahimin kas tabakasına doğru (intramural) yerleşik myomların çıkartılması cerrahi deneyim isteyen uygulamalardır. Ayaktan yapılan müdahale sonrası, hasta işlemden 1-2 saat sonra taburcu olabilir. 1-2 gün istirahat sonrası işe dönmek mümkün olabilmektedir.